تفاوت سوپرمارکت - سیکا

تفاوت سوپرمارکت و هایپرمارکت و خواربار فروشی چیست؟

اگر قصد دارید کسب‌و‌کار خرده فروشی خود را راه‌اندازی کنید، دانستن تفاوت سوپرمارکت و هایپرمارکت و خواربار فروشی بسیار اهمیت دارد.

برای اینکه سرمایه‌گذاری ایمن‌تری داشته باشید، باید نیازهای منطقه‌ای که در آن قصد راه‌اندازی کسب‌و‌کار خود را دارید بشناسید. با بررسی این موضوع  و داشتن اطلاعات کافی در رابطه تفاوت‌های انواع خریده فروشی پی خواهید برد که کدام نوع برای شما مناسب‌تر است.

در این مطلب تفاوت‌های سوپرمارکت و هایپرمارکت و خواربار فروشی را بررسی خواهیم کرد و به شما کمک می‌کنیم تا بهترین گزینه را برای خود انتخاب نمایید.

خواربار فروشی چیست؟

خواربار فروشی - سیکا

اکثر افراد معمولاً بر این باورند که خواربار فروشی و سوپرمارکت یکسان هستند، در صورتی که اینطور نیست. یک فروشگاه خواربار فروشی فقط مواد غذایی و نوشیدنی مانند کنسرو، غذای بسته‌بندی شده، ادویه‌جات، سبزیجات و میوه‌ها را ارائه می‌کند.

از آنجایی که خواربار فروشی‌ها نیازهای اساسی جامعه مانند موادغذایی را به فروش می‌رسانند به راحتی آنها را می‌توان در تمام مناطق شهر یافت. به همین دلیل، احتمال ریسک در این نوع کسب‌و‌کار بسیار کم است. در ابتدای فعالیت می‌توانید از یک فروشگاه کوچک کار خود را آغاز کنید و با مرور زمان آن را توسعه دهید.

در یک فروشگاه موادغذایی، بخش‌های مختلفی مانند بخش سبزیجات، بخش میوه‌ها، بخش لبنیات، بخش آبمیوه‌ها و بسیاری موارد دیگر می‌تواند وجود داشته باشد. اگر قصد دارید فقط این موارد را عرضه کنید، خواربارفروشی بهترین گزینه برای شروع فعالیت شما است.

سوپرمارکت چیست؟

سوپرمارکت55 - سیکا

اکثر سوپرمارکت‌ها از خواربار فروشی‌ها به وجود امده‌اند. این فروشگاه‌ها موادغذایی، نوشیدنی‌ها و اقلام مورد نیاز در زندگی روزمره را به فروش می‌رسانند.

اگر سرمایه کافی برای راه‌اندازی سوپرمارکت را در اختیار دارید، می‌توانید مستقیماً یک سوپرمارکت راه‌اندازی کنید. وقتی صحبت از سوپرمارکت‌ می‌شود، می‌توان دسته‌بندی و زیر دسته‌بندی‌های بیشتری از محصولات را ارائه نمود.

به عنوان مثال، در بخش موادغذایی، می توانید تمام غلات، کنسروها، بیسکویت‌ها و … را قرار دهید و در بخش محصولات مراقبت از بدن شامپو، نرم کننده، صابون و … را بفروشید.

از آنجایی که تقریباً همه افراد از این اقلام استفاده می‌کنند، شما این فرصت را خواهید داشت که جامعه مشتریان خود را گسترش دهید و طبعا فروش بیشتری نیز بالاتر خواهد داشت. همچنین مشتریان این امکان را دارند که به راحتی تمامی خریدهای‌شان را از یک فروشگاه تهیه کنند.

هایپرمارکت چیست؟

هایپرمارکت محصولات متنوعی‌تری از سوپرمارکت ارائه می کند. در هایپرمارکت محصولات بسیاری مانند لباس، لوازم الکترونیکی، کتاب و… وجود دارد که در خواربار فروشی‌ها یا حتی سوپرفروشگاه‌ها در دسترس نخواهند بود، را نیز پوشش می‌دهد.

معمولاً افراد زمانی از یک هایپرمارکت بازدید می‌کنند که چندین مورد نیاز دارند و نمی‌خواهند از چندین مکان دیدن کنند. از آنجایی که هایپرمارکت محصولات زیادی را نگه می‌دارد، به راحتی می‌توان فروش زیادی را تجربه کرد.

از طرفی، هایپرمارکت‌ها برای تکمیل کردن موجودی نیاز به سرمایه گذاری زیادی دارند. 

تفاوت های اصلی مابین سوپرمارکت، هایپرمارکت و خواربار فروشی:

تفاوت سوپرمارکت - سیکا

کالاهای ارائه شده:

در خواربارفروشی‌ها شما با محدودیت ارائه تنها محصولات مربوط به غذا و نوشیدنی مواجه هستید. اما، زمانی که صحبت از سوپرمارکت به میان می‌آید، با توجه به اینکه کالاهای مربوط به زندگی روزمره هم در سبد کالایی آن قرار می‌گیرد، تعداد محصولات قابل فروش افزایش می‌یابد. هایپرمارکت‌ها نسبت به دو فروشگاه دیگر کاملترین سبد کالایی را در‌بر دارند و مشتریان هر محصولی را که مایل به خرید آن هستید، در آنجا قابل تهیه است. بطور مثال در Walmart هر کالایی که مشتریان بخواهند یافت می‌شود.

سرمایه گذاری:

با داشتن تنوع بالاتری از محصولات، قطعا به سرمایه گذاری بیشتری هم نیاز خواهید داشت. بنابراین، به ترتیب بیشترین میزان سرمایه گذاری مربوط می‌شود به هایپرمارکت‌ها و پس از آن سوپرمارکت‌ها و سپس خواربارفروشی‌ها. با در نظر گرفتن میزان بودجیتان می‌توانید کسب‌و‌کار مناسب خود را انتخاب کنید.

کارکنان مورد نیاز:

محصولات بیشتر، مساوی است با نیاز به بخش‌های بیشتر. برای مدیریت هر بخش به کارکنان مختلفی نیاز است. به همین علت هایپرمارکت‌ها به بیشترین تعداد پرسنل نیاز دارند و مدیریت یک فروشگاه خواربار فروشی با کمک چند پرسنل قابل انجام است.

فضا:

هایپر مارکت‌ها بسیار وسیع هستند زیرا برای قرار دادن محصولات خود به فضای بیشتری نیاز دارند. در مورد سوپرمارکت‌ها و خواربار فروشی‌ها، به فضای زیادی نیاز نخواهید داشت زیرا تعداد محصولات به مراتب کمتر است. همچنین در صورت ارائه محصولات بیشتر به فضای بیشتر هم نیار خواهد بود.

حراجی:

در هر سه مورد می‌توان فروش بالایی را داشت اما معمولا هایپرمارکت‌ها بیشترین میزان فروش را دارند. این موضوع طبیعی است، زیرا هایپرمارکت‌ها با داشتن تعداد بیشتری از کالا به تعداد بیشتری از مشتریان می‌توانند خدمات دهند. با این حال، در مورد خواربارفروشی، اگر تنوع کالاها را بهبود بخشید، ممکن است فروش بیشتری داشته باشید. این نکته را نباید فراموش کرد که، عوامل بسیار دیگری مانند مکان، بازاریابی، پیشنهادات و … هم تاثیر گذارند.

شما می‌توانید براساس نیاز خود انتخاب کنید که راه‌اندازی کدام فروشگاه مناسب شما است. هنگامی که قصد فروش مواد غذایی روزانه را دارید، راه‌اندازی فروشگاه خواربار فروشی ایده‌ای عالی است.

بهترین راهکار راه‌اندازی کسب‌و‌کار اینترنتی برای هایپرمارکت، سوپرمارکت و خواربار فروشی

بهترین راهکار برای آنلاین و اینترنتی‌سازی این قبیل کسب‌و‌کارها نیاز به ویژگی‌هایی دارد که بتواند نه تنها باعث افزایش فروش و سود آنها شود بلکه به مدیریت بهتر مجموعه هم کمک نموده و باعث ساده‌سازی و افزایش سرعت کارها شود.

این امر زمانی محقق می‌شود که:

  • تمامی بخش‌های یک کسب‌و‌کار اعم از نرم‌افزار حسابداری، درگاه بانکی، صندوق فروشگاهی، انبار و جمعه آوری و ارسال سفارشات و … به صورت آنلاین و یکپارچه انجام پذیرد. با این اتفاق چند باره کاری‌های مرسوم، اشتباهات رایج و … از بین رفته به نیروی انسانی کمتری نیاز است و موجب صرفه‌جویی در هزینه‌ها می‌شود.
  • تمامی درگاه‌های فروش مورد نیاز مانند سایت، اپلیکیشن‌های اندروید و iOS و نسخه وب پیشرو PWA در اختیار مشتریان قرار داشته باشد تا آنها با دسترسی به هر یک از این درگاه‌ها در کوتاه‌ترین زمان ممکن سفارش خود را ثبت کنند.
  • در فروشگاه‌های با بیش از یک شعبه یا زنجیره‌ای امکان تعریف شعبه و انبار برای هر شعبه وجود داشته باشد.
  • هر امکانی که به راحتی بیشتر مشتری در هنگام خرید کمک می‌کند مانند جستجو با غلط املائی و بسیاری دیگر وجود داشته باشد.
  • در جمع‌آوری سفارشات که جزو مهمترین بخش‌های این مشاغل است بتوان مدیریت هوشمند داشته و ارسال سفارشات چه به وسیله پیک‌های داخلی و چه سامانه حمل‌و‌نقل عمومی به بهترین نحوه انجام پذیرد.

اینها برخی از ویژگی‌هایی بودند که هایپرمارکت‌ها، سوپرمارکتها و خواربار فروشی با استفاده از سامانه کسب‌و‌کار اینترنتی طراحی و تولید شده شرکت کسب‌و‌کار سیکا در اختیارشان قرار داده می‌شود قابل دستیابی است. البته به جز موارد و ویژگی‌هایی که در بالا اشاره شد قابلیت‌های جدید و نوآورانه‌ای هم وجود دارد که برای کسب‌و‌کارها بسیار مفید خواهند بود.

صاحبان این مشاغل جهت آشنایی با مراحل راه‌اندازی این کسب‌و‌کارها می‌توانند به مقاله راه‌اندازی سوپرمارکت اینترنتی مراجعه کنند و جهت دریافت مشاوره رایگان برای راه‌اندازی سامانه اختصاصی خود از طریق دکمه درخواست مشاوره اقدام کنند.

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست