راه اندازی سوپرمارکت اینترنتی0-سیکا

راه‌اندازی سوپرمارکت اینترنتی

با پیشرفت تکنولوژی و حضور آن در زندگی روزمره یکی از مشاغلی که مورد توجه قرار گرفته است، راه اندازی سوپرمارکت اینترنتی می باشد، که باعث راحتی بسیاری از کارها شده است. با توجه کمبود زمان برای خرید حضوری به دلیل مشغله‌های فراوان بخصوص در شهرهای بزرگ ، گرایش به سمت خریدهای اینترنتی بطور چشمگیری افزایش یافته و دیگر حاضر نیستیم برای انجام برخی کارها از خانه خارج شویم. 

راه اندازی سوپرمارکت اینترنتی- سیکا

از طرفی با شیوع ویروس کرونا در چند سال گذشته به اجبار برای حفظ سلامت خود و اطرافیانمان، مدتی خانه‌نشین شدیم و سعی کردیم فقط در موارد ضروری از خانه خارج شویم. در این مدت برای انجام فعالیت‌های روزمره مثل خرید مواد غذایی، شوینده و … با مشکل مواجه شدیم.

با در نظر گرفتن موارد فوق شرایطی را تصور کنید که بتوانیم مشتریان خود را بدون خروج از خانه‌هایشان به سوپر‌مارکت یا هایپرمارکت خود بیاوریم. آنها بتوانند به راحتی در میان قفسه‌ها قدم بزنند و خرید خود را انجام دهند و در کوتاه‌ترین زمان ممکن، بدون اینکه بسیاری از وقت خود را در ترافیک از دست بدهند سفارششان را درب منزل تحویل بگیرند.

این امکان قبل از این هم توسط برخی از سوپرمارکت‌ها فراهم شده بود، اما مشتریان کمتر قدر آن را می‌دانستند. در این مدت مشتریان بیشتر به خرید اینترنتی روی آوردند و صاحبان سوپرمارکت ها هم ضرورت راه‌اندازی آن را بیشتر از قبل احساس کردند.

سوپرمارکت اینترنتی چیست؟

قبل از اینکه بخواهیم در مورد راه‌اندازی سوپرمارکت اینترنتی صحبت کنیم، بهتر است بدانیم که این واژه معرف چیست؟

سوپرمارکت اینترنتی به یک فروشگاه مواد غذایی و خواروبار است که می تواند کالاهای مورد نیاز خود را از طریق سایت و اپلیکیشن‌ها به فروش برساند و سفارشات را درب منزل به مشتریان تحویل دهند. البته این شغل به این آسانی که گفته شد نیست و اگر شما سوپرمارکت حضوری موفقی دارید و تجربی فراوانی در این کار دارید بدین معنا نیست که در فروش اینترنتی هم موفق خواهید بود. 

برای هر کسب‌و‌کاری چند برابر شدن میزان مشتریان بسیار جذاب است، ولی صرفا به واسطه فروش حضوری که باعث محدود شدن طیف مشتریان به کسانی که در نزدیکی یا سوپرمارکت شما هستند، می‌شود. علاوه بر این با حضور رقبا که مداما در حال تلاش برای کسب سهمی بیشتری از بازار هستند و از روش‌های متنوع استفاده می‌کنند، دستیابی به این مهم سخت به نظر می‌رسد.

راه‌اندازی سوپرمارکت اینترنتی برخلاف تصورات که کار ساده ای به نظر می‌رسد، امری است که در انجام آن باید سنجیده و با چشمی باز عمل کرد، تا به ضرر و شکست منجر نشود. علاوه بر این، همانطور که روزانه تعداد کسانی که آنلاین خرید می‌کنند در حال افزایش است در مقابل کماکان افرادی هستند که برای خرید باید حضورا کالا را ببینند و آن را لمس کنند. در کنار مواردی که ذکر شد راه اندازی یک سوپرمارکت اینترنتی نیاز به پیش زمینه‌هایی دارد:

که مشتریان بتوانند از روش‌های مختلف سفارش خود را ثبت کنند و صاحبین سوپرمارکتها هم فرآیندهای فروش، جمع‌آوری و ارسال سفارشات را با کمترین هزینه و بالاترین سرعت انجام دهند و رضایت مشتریان خود را کسب کنند.

تامین محصولات سوپرمارکت اینترنتی

اگر صاحب یک سوپرمارکت فیزیکی باشید یا قصد راه‌اندازی یک سوپرمارکت آنلاین را دارید، از اولین دغدغه‌ها، تامین ‌محصولات است. سوپرمارکتهایی که فروشگاه فیزیکی دارند معمولا محصولات خود را از طریق ویزیتورهای شرکتهای تامین و تولید کننده که روزانه به فروشگاه آنها سر می‌زنند، تامین می‌کنند. اگر تصمیم به راه‌اندازی فروش اینترنتی داشته باشند، عملا مشکلی در این زمینه نخواهند داشت.

راه اندازی سوپرمارکت اینترنتی1- سیکا

اما اگر قصد راه‌اندازی سوپرمارکت اینترنتی بدون حالت فیزیکی را دارید، کار شما برای تامین محصولات کمی سخت‌تر است. برای اینکار دو راه پیش رو دارید:

 • راه اول این است که محصولات را خریداری نمایید و در انباری نگه داری کنید و بعد سفارش‌گذاری محصولات را ارسال نمایید که این روش نیازمند سرمایه بیشتری است.
 • راه دوم که می‌توانید انتخاب کنید، همکاری با شرکت‌های پخش کننده است. در این روش بعد از خرید کالا توسط مشتری، محصولات سفارش داده شده را از روش‌های مختلف تهیه نموده و ارسال نمایند.

مراحل راه اندازی سوپرمارکت اینترنتی

همانطور که در قسمت قبل هم اشاره شد، افراد در شرایط مختلف امکان دارد بخواهند سوپرمارکت اینترنتی راه‌اندازی کنند. افرادی که صاحب سوپرمارکت فیزیکی هستند و قصد دارند فروش اینترنتی را هم داشته باشند و افرادی که تمایل دارند فعالیت خود را تنها به عنوان سوپرمارکت اینترنتی آغاز کنند.

 دریافت مجوزهای لازم

اولین قدم دریافت مجوزهای لازم برای راه‌اندازی سوپرمارکت اینترنتی است. بدون داشتن مجوزهایی که بعدتر آنها را معرفی خواهیم کرد هم می‌توان یک سوپرمارکت اینترنتی را راه‌اندازی کرد اما داشتن مجوزها مزایایی دارد که به کسب‌و‌کارتان کمک خواهد کرد.

فرض کنید مشتری می‌خواهد از سوپرمارکت اینترنتی شما بصورت آنلاین خرید کند. با توجه به اینکه مشتری ما را نمی‌بیند و نمی‌شناسد باید حق را به او بدهیم که اعتماد نکند. دریافت مجوزها شاید بصورت صد در صد به اعتماد مشتری کمک نکند، اما تا حد بسیار زیادی خیال او را راحت می کند. 

اگر تمایل دارید اطلاعات لازم در مورد این مجوزها را بدست بیاورید، پیشنهاد می کنیم مقاله “مجوزهای لازم برای فروشگاه اینترنتی” را مطالعه نمایید.

راه اندازی وب سایت و اپلیکیشن فروش

بعد از دریافت مجوزها نوبت به راه‌اندازی وب‌سایت و اپلیکیشن‌های فروش می‌رسد. برای راه‌اندازی یک وب‌سایت فروشگاهی مطلوب ابتدا باید سیستم تولید محتوا یا Content management system مناسبی را انتخاب کنیم. این سیستم‌ها در واقع نرم‌افزارهای اینترنتی هستند که بواسطه‌ی پنل گرافیکی که در اختیار شما قرار می دهند، می توانید وبسایت خود را راه‌اندازی نمایید.  

انتخاب این سیستم از این جهت اهمیت دارد که بعد از راه‌اندازی وب‌سایت تمام محتوای خود مانند محصول، بنر، عکس و … را باید از این طریق در سایت خود قرار دهید. سیستم‌های تولید محتوا متنوعی زیادی وجود دارند که برخی از آنها عبارتند از: وردپرس، جوملا، پرستاشاپ، اپن کارت و …

در حال حاضر مطرح‌ترین و پر استفاده‌ترین سیستم، وردپرس است که بیش از ۷۰ درصد وب‌سایت های جهان در این بستر قرار دارند.

مجموعه‌های زیادی در زمینه طراحی سایت فعالیت می‌کنند. برای طراحی سایت می‌توانید از سایت‌های فروشگاه ساز استفاده کنید. فروشگاه سازها در کنار مزایای خود مثل سرعت در راه‌اندازی، عدم نیاز به دانش کد‌نویسی معایبی هم دارند. بدلیل اینکه این سایت‌ها از قالب‌های آماده استفاده می‌کنند می‌تواند موجب ایجاد مشکلات امنیتی شود و هم ویژگی‌هایی که شما در کسب و کار خود نیازمند هستید را نداشته باشند.

همچنین می‌توانید وبسایت خود را بر طبق سلیقه و نیازهای خود از پایه طراحی کنید، که البته بسیار پرهزینه‌تر است.

اپلیکیشن‌های فروش به دلیل افزایش روز به روز استفاده مردم از تلفن‌های همراه اهمیت بسیار بالایی دارند. بر طبق آمارهای اعلام شده توسط گوگل، استفاده از تلفن‌های همراه برای فعالیت‌های روزمره نسبت به دسکتاپ، روز به روز در حال افزایش است.

همچنین نرم‌افزارهای فروش امکان ارتباط دو طرفه با مشتریان را فراهم می‌کند. از طریق ارسال نوتیفیکیشن قادر خواهید بود، اخبار فروشگاه، جشنواره‌ها، تخفیفات و … را بدون صرف هیچ هزینه‌ای به گوش مشتریان خود برسانید. این قابلیت علاوه بر ویژگی‌هایی همچون امکان یادآوری محصولات اضافه شده به سبد خرید، جهت نهایی نمودن سفارش و ویژگیهای دیگر در اپلیکیشن‌های فروش ارائه شده توسط شرکت سیکا وجود دارد که به فعالیت‌های بازاریابی شما کمک بسیاری خواهد کرد.

درگاه پرداخت آنلاین

در قدم بعدی نیاز به درگاه پرداخت آنلاین دارید. دو نوع درگاه پرداخت وجود دارد که می‌توانید بر روی سوپرمارکت اینترنتی خود قرار دهید. نوع اول درگاه پرداخت مستقیم است که توسط بانک ها ارائه می‌شود. برای باز کردن این نوع درگاه پرداخت حتما لازم است که نماد اعتماد الکترونیکی (ای‌نماد) را دریافت نموده باشید و با مراجعه به بانک و ارائه مدارک لازم نسبت به باز کردن درگاه پرداخت اقدام کنید. البته فرایندی زمان‌بر است.

راه اندازی سوپرمارکت اینترنتی3- سیکا

درگاه پرداخت واسط درگاه دیگری است که می‌توانید از آن استفاده نمایید. این درگاه همچون پلی واسط بین شما و بانک قرار می‌گیرد و مبلغ پرداختی ابتدا به حساب شرکت ارائه دهنده درگاه واسط واریز شده و سپس به حساب شما منتقل می‌شود. این شرکت‌ها مبلغی را به عنوان کارمزد دریافت می‌کند.

ما برای سوپر‌مارکت‌های آنلاین نوع اول را به دلیل تعداد تراکنش بالا پیشنهاد می‌کنیم.

مواردی که در بالا به عنوان مراحل راه‌اندازی سوپرمارکت اینترنتی بیان شد، مهمترین و اصلی‌ترین مراحل بودند. در هنگام راه‌اندازی موارد دیگری هم وجود دارد که به نوبه خود از اهمیت خاصی برخوردارند که در زیر برخی از آنها را بر می‌شمریم.

 •  تهیه عکس مناسب از محصولات برای قرار دادن بر روی سایت و اپلیکیشن‌های فروش
 • انتخاب نام مناسب، تاثیرگذار و بیاد ماندنی برای سوپرمارکت و دامنه آن. این اسم بهتر است کوتاه و با معنی باشد.
 • ورود اطلاعات محصولات مثل مشخصات، قیمت، موجودی و …
 • ایجاد دسته‌بندی مناسب برای محصولات بطوری که مشتریان به راحتی بتوانند کالای مورد نیاز خود را پیدا کنند.
 • تحویل سفارشات درب منزل با فراهم نمودن زیرساخت‌های آن
 • بهینه‌سازی سایت فروشگاه جهت نمایش در رتبه‌های بالاتر در جستجوهای گوگل

مزایا و چالش‌های سوپرمارکت اینترنتی

هر کسب‌و‌کاری در فعالیت خود مزایا و چالش‌هایی را در بر دارد. سوپر‌مارکت اینترنتی هم از این قاعده مستثنی نیست. اگر بخواهیم به برخی از مزایا و چالش‌های این شغل اشاره کنیم، عبارتند از:

مزایا

 • دردسر کمتر سوپرمارکت آنلاین نسبت به سوپرمارکت‌های سنتی (بطور مثال زمان کاری زیاد سوپرمارکت‌های سنتی)
 • عدم تعطیلی سوپرمارکت اینترنتی و همیشه در دسترس بودن آن
 • هزینه مناسب‌تر راه‌اندازی
 • امکان ثبت سفارشات در ۲۴ ساعت شبانه روز و در ساعات غیر شیفت
 • راحتی بیشتر برای مشتریان در هنگام خرید و صرفه‌جویی در زمان مثل نیاز نداشتن به ایستادن در صف‌های طولانی صندوق پرداخت
 • دریافت کالا درب منزل
 • امکان جذب مشتریان جدید و رشد کسب و کار با توجه به قابلیت‌های اینترنت
 • هزینه کمتر در بازاریابی و تبلیغات
 • امکان اطلاع رسانی گسترده‌تر و کم هزینه‌تر
 • امکان مقایسه محصولات

چالش‌ها

 • وجود محصولات فاسد شدنی در طیف محصولات و نیاز به فروش سریع آنها
 • گستره زیاد تعداد محصولات و تنوع آنها
 • مدیریت موجودی محصولات
 • جلب اعتماد مشتریان

 

برای راه اندازی سوپرمارکت اینترنتی نیاز به سامانه جامع و به روز است که علاوه بر ارایه تمامی درگاه های فروش جهت دسترسی مشتریان از تمامی مسیرها، با اتصال تمامی بخش های کسب و کار همچون نرم افزار حسابداری و صندق های فروشگاهی در مراحل جمع و ارسال سفارشات بصورت هوشمند عمل نموده تا مدیریت هزینه ها و نیروی انسانی به بهترین حالت انجام شود و به افزایش فروش و سودآوری منتهی شود.

سامانه کسب و کار اینترنتی طراحی تولید شده شرکت سیکا با ارائه تمامی ویژگی های ذکر شده در کوتاهترین زمان و با هزینه‌ای مقرون به صرفه قابل راه اندازی برای صاحبین سوپرمارکت ها و هایپرمارکت ها است. برای دریافت مشاوره رایگان با کارشناسان ما در ارتباط باشید تا بهترین راه حل ممکن مناسب با کسب و کارتان را در اختیارتان قرار دهند.

 

 

2 دیدگاه. دیدگاه جدید بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست