کاور مارکت پلیس - سیکا

مارکت پلیس چیست و چه مزایا و معایبی دارد؟

مارکت پلیس چیست و به نوع فروش اینترنتی فروش اینترنتی واسطه گفته می شود؟ در این مقاله به صورت جامع به توضیح این موضوع می پردازیمُ پس با ما همراه باشید.

از سال ۲۰۱۷ تا ۲۰۲۲، میزان فروش صنعت خرده فروشی اینترنتی در ایالات متحده بیش از دو برابر شده و از ۴۲۵ میلیارد دلار به بیش از ۸۷۵ میلیارد دلار افزایش یافته است.

این رشد در فروش اینترنتی تأثیر مستقیمی بر انواع شرکت ها دارد. طبق گفته مالکوم اسمیت از Bloomforth که ۵۵ درصد از کسب و کارهایی که در مارکت پلیس ها فعالیت می کنند، حاشیه سود بیش از ۲۰ درصد دارند. همچنین، نظرسنجی دیگری نشان می دهد که ۴۳ درصد از مشاغل کوچک بواسطه فروش آنلاین افزایش درآمد محسوسی را تجربه می کنند.

در واقع، اکنون بیش از ۱۵۰ مارکت پلیس اینترنتی در جهان و چند عدد در ایران وجود دارد که می‌توانید از آنها برای دستیابی به مشتریانی که خرید اینترنتی انجام می دهند، استفاده نمایید. اما در نظر داشته باشید در نهایت شما هستید که تشخیص می دهید کدام کانال فروش برای شما مناسب تر است.

مارکت پلیس - سیکا

مارکت پلیس چیست ؟

مارکت پلیس ها یا فروشگاه های اینترنتی واسطه از جمله پلتفرم های فروش اینترنتی هستند که به صورت واسطه ای امکان خرید مشتریان از بین چندین تامین کننده یا فروشنده را بوجود می آورند. این پلتفرم ها با دریافت کمیسیون از تامین کنندگان درآمد کسب می کنند.

هر یک از مارکت پلیس ها نیازمندی‌های خاص از مخاطبان در دسته‌بندی مشخصی از محصولات، را مرتفع می کنند و مزایا و معایبی دارند. شما با انجام تحقیقات لازم تصمیم خواهید گرفت که استراتژی کدام یک از مارکت پلیس ها مناسب محصول شماست و شرایط مناسب تری را برای شما فراهم می کنند که شروع مناسب تری را برای شما رقم بزند.

انواع مدل کسب و کار مارکت پلیس ها:

مارکت پلیس۱ - سیکا

  • مارکت پلیس با مدل عمودی

مدل عمودی نوعی از  فروشگاه های چند فروشندگی است که در آن کالاهایی که همه به یک دسته تعلق دارند از طریق تامین کنندگان مختلف به فروش می‌رسند. بطور مثال Truefacet فقط جواهرآلات و محصولات مرتبط به آن را ارائه می کند. در واقع این مارکت پلیس ها بصورت تخصصی بر روی یک نوع از محصولات تمرکز دارند.

  • مارکت پلیس با مدل افقی

مارکت پلیس هایی هستند که انواع متفاوتی از کالاها که همگی در یک ویژگی خاص مشترک هستند را ارائه می کنند. از این مدل می توان به Dote اشاره کرد که به خانم‌هایی کمک می کند که بتوانند از چندین و چند خرده‌فروشی به شکل هم‌زمان خرید کنند.

  • مدل جهانی

جامع ترین نوع مدل جهانی است که هر کالایی که به ذهن می رسد را به هر کسی می‌فروشد و همین موضوع باعث محبوبیت بیشتر و شناخته تر شدن آنها شده است. eBay و Amazon دو نمونه از مدل جهانی هستند.

مارکت پلیس های B2B:

از استراتژی های کسب وکارها ارائه محصولات به شرکت های دیگر یا B2B است. این شیوه در مارکت پلیس ها هم وجود دارد، که به کسب و کارها امکان خرید و فروش محصولات یا خدمات خود را به سایر مشاغل می دهد و معمولا بر روی یک دسته از کالاها و خدمات متمرکز هستند. نمونه حال حاضر این پلتفرم ها Elance، EC21 و Ebay business هستند که بر معاملات پیچیده مانند RFQs، RFI و RFPs و دسته خاص از محصولات و خدمات تمرکز دارند.

 بزرگترین مزایای فروش در بازارهای آنلاین

با محبوبیت روزافزون مارکت پلیس ها و فروش آنلاین، این پلتفرم ها دائماً در حال تولید روش های جدیدی برای راضی نگه داشتن مشتریان هستند. مارکت پلیس ها با توجه به اینکه هر چه خرید آسانتر باشد تجربه بهتری را برای خریدار رقم می زند و احتمال خرید را افزایش می دهد، تمام تلاش خود را می‌کنند تا بازار فروش خوبی را برای برندها و فروشندگان بوجود بیاورند و کار را تا حد امکان برایشان آسان کنند.

مزایای مارکت پلیس ها:

  • راه اندازی سریع

اگر در فروش اینترنتی تازه کار هستید، مارکت پلیس ها می توانند راهی عالی برای کسب درآمد ، ساختن نام تجاری و هدایت ترافیک به یک وب سایت فروش جدید باشند. پس از تایید به عنوان تامین کننده یا فروشنده در مارکت پلیس، کالاها به راحتی قابل افزودن بوده و می توانید شروع به فروش کنید.

همکاری با مارکت پلیس های به روزتر به واسطه راه‌حل SaaS آنها معمولاً آسان‌تر است و در عین حال کاربران قادر خواند بود از خود در برابر هرگونه خطر احتمالی محافظت کنند.

  • برنامه های تثبیت شده

همه ی مارکت پلیس های بزرگ‌ و معتبر آنلاین برنامه‌هایی دارند که به شما کمک می‌کنند در مسیر بازاریابی، فروش و فعالیت خود به سرعت حرکت کنید.

به عنوان مثال، فروشندگان در مارکت پلیس های Amazon، eBay و Google به تبلیغات آمازون، eBay Promotions Manager وGoogle Shopping Actions دسترسی دارند. این برنامه‌های دیجیتال مارکتینگ مملو از ابزارهایی هستند که به شما کمک می‌کنند محصولات جدید خود را در زمان‌های مناسب در معرض دید مشتریان خود قرار دهید.

گزینه های مشابهی دیگری هم برای کمک به فروشندگان جهت برآورده کردن انتظارات مصرف کننده برای تحویل سریع و رایگان وجود دارد. به عنوان مثال، با برنامه هایی مانند Fulfillment by Amazon) FBA) و eBay Global Shipping، می توانید انبار مارکت پلیس را برای بسته بندی و ارسال، انتخاب کنید.

  • پایگاه های مشتریان بزرگ

مارکت پلیس ها، مصرف کنندگان بسیاری را به عنوان مخاطب خود دارند، که دائما از سایت آنها خرید می کنند. به طور مثال Amazon، eBay و Walmart به تنهایی، نزدیک به ۳ میلیارد بازدید کننده ماهانه فعال دارید. بسیاری از این خریداران برای انجام خریدهای خود از ابتدا به پلتفرم های چند فروشندگی مراجعه می کنند و حتی در گوگل هم جستجو نمی کنند. هم اکنون ۴۹ درصد از کل جستجوها برای خرید در آنها انجام می شود.

حالا تصور کنید محصولات شما در این جستجو نمایش داده نشود !! به نظرتان چه اتفاقی خواهد افتاد؟؟

برخی دیگر از مزایای مارکت پلیس ها:

          ایجاد یک کانال فروش اضافه فروش و بازاریابی

          صرفه جویی در هزینه هایی تبلیغات و بازاریابی

          داشتن یک فروشگاه با هزینه مناسب مالی و نیروی انسانی

          خرید کالا با بهترین قیمت با امکان مقایسه قیمت های ارائه شده توسط تامین کنندگان مختلف

          اعتماد و اطمینان بیشتر مشتریان

          عدم نیاز به دریافت مجوزهای لازم برای راه اندازی فروشگاه اینترنتی

          امکان انتخاب کالا از میان طیف گسترده تری از محصولات

مارکت پلیس۳ - سیکا

 معایب مارکت پلیس ها

مارکت پلیس ها در کنار مزایای که دارند معایبی را مخصوصا برای تامین کنندگان دارند. از مشخص ترین موارد پرداخت بخشی از میزان فروش به عنوان کمیسیون است که در برخی محصولات با توجه به مارجین آنها حتی باعث ضرر هم می شود.

ارائه کنندگان مارکت پلیس ها تصمیماتی را  می گیرند و محدودیت هایی اعمال می کنند که برای تامین کنندگان آسیب رسان خواهد بود. بطور مثال ارائه کنندگان در برخی موارد تخفیفاتی را بدون در نظر گرفتن شرایط تامین کنندگان ارائه می کنند.

علاوه بر این محدودیت هایی مانند عدم دسترسی تامین کنندگان به اطلاعات مشتریانشان، ایجاد محدود جغرافیایی فروش برای تامین کنندگان، عدم دریافت در لحظه مبلغ واریز شده توسط مشتریان، عدم امکان دسته بندی دلخواه کالا برای تامین کنندگان، عدم امکان اتصال به نرم افزار های حسابداری تامین کنندگان به مارکت پلیس، عدم امکان شخصی سازی و طراحی ظاهری سامانه برای تامین کنندگان را اعمال می کنند.

مورد دیگری که اهمیت بالایی دارد، وجود رقبای فراوان در این شیوه فروش اینترنتی است که وفاداری خریداران به شما کاهش داده و آنها به راحتی به رقبا دسترسی دارند و می توانند شما را ترک کنند.

 

بهترین مارکت‌پلیس‌های ایران و جهان

مارکت پلیس۴ - سیکا

برای راه اندازی یک مارکت پلیس و یا فعالیت در آنها بهتر است با برخی از بهترین مارکت پلیس های ایران و جهان آشنا شویم و نحوه فعالیت و شرایط کار در آنها را بررسی نماییم:

۱.Amazon

یکی از مهمترین مزایای فروش در آمازون، دسترسی به ۲۰۰ میلیون عضو پرایم است. این مشتریان به طور متوسط ۱۴۰۰ دلار در سال از آمازون خرید می کنند و همین موضوع آن را به معدن طلا برای برندها و خرده فروشان تبدیل کرده است.

هنگامی که می خواهید شروع به فروش در آمازون کنید، فاکتورهای زیادی را باید در نظر بگیرید، اما در حال حاضر، بزرگترین تصمیم شما این خواهد بود که کدام طرح فروش برای کسب و کار شما مناسب است.

طرح فروش فردی آمازون مناسب فروشندگان حقیقی است که می خواهند فوراً فعالیت خود را آغاز کنند. طرح فروش فردی با هزینه ۰.۹۹ دلار به ازای هر فروش است و همچنین هزینه های فروش را براساس هر دسته کالا پرداخت خواهید کرد. اما اگر محصولاتی در دسته بندی های خاص مانند کلکسیون ها یا هنری دارید، باید طرح حرفه ای را برگزینید و برای مجوز درخواست دهید.

طرح فروش حرفه ای ماهان ۳۹.۹۹ دلار هزینه دارد، به علاوه ی کارمزد فروش هر کالا که برای هر دسته بندی متفاوت است و هزینه های بسته شدن و ارجاع متغیر است.

۲. eBay

ای بی یکی دیگر از مارکت پلیس های قدرتمند با سهم بازار جهانی است. این بازار گسترده به شما امکان دسترسی به ۱۶۸ میلیون خریدار فعال در سراسر جهان را می دهد که مجموعاً ۸۳ میلیارد دلار ارزش ناخالص بازار سالانه را تشکیل می دهد. همچنین با ۱۹۰ بازار در سراسر جهان، فرصت های زیادی برای گسترش و رشد در این پلتفرم خواهید داشت.

فروش در eBay، به دو نوع اصلی با کارمزد فروش  تقسیم می شود:

  • هزینه درج در هنگام ایجاد فهرست.
  • کارمزد ارزش نهایی هنگام فروش کالای شما.

و نگران هیچ هزینه راه اندازی، ماهانه یا سالانه ای نباید باشید.

۳. Walmart

با Walmart Marketplace شما به بیش از 200 میلیون مشتری که هر هفته از Walmart.com بازدید می کنند دسترسی خواهید داشت و همچنین می توانید از وب سایت های وابسته آن از جمله Jet.com می توانید، استفاده کنید و هیچ هزینه ماهانه، سالانه یا اولیه راه اندازی ندارد و فقط کمیسیون پرداخت خواهید کرد. البته والمارت قوانین سختگیرانه ای برای ورود دارد، که شما زمان بیشتری برای راه اندازی خواهد گرفت.

۴. Facebook Marketplace

Facebook Marketplace برای تازه کارها گزینه عالی است، نه فقط به این دلیل که بیش از 2.7 میلیارد نفر ماهانه از این پلتفرم استفاده می کنند بلکه بدون پرداخت هیچ کارمزد یا کمیسیونی، می توانند در آن شروع به کار کنند.

فروش در مارکت پلیس فیس بوک فرآیندی آسان است، اما برای تجار مقداری متفاوت است. موجودی به روز محصولات را باید قرار داده و یک هفته یا بیشتر زمان می برد مناسب بودن آنها را بررسی کند.

۵. Alibaba

علی بابا، یک مارکت پلیس آنلاین پیشرو در چین است. در نیم دهه گذشته، مشتریان فعال علی بابا تقریباً دو برابر شده و در پایان سال ۲۰۲۱ به ۸۸۲ میلیون نفر رسیده است.

۶. AliExpress

AliExpress یک سرویس خرده فروشی آنلاین مستقر در چین، یکی از شرکت های تابعه Alibaba است. محدوده خدمات آن به داخل چین محدود نمی شود و یکی از پربازدیدترین پلتفرم‌های تجارت الکترونیک در روسیه است.

۷. Rakuten

Rakuten یک شرکت تجارت الکترونیک و خرده فروشی آنلاین ژاپنی است که ماهانه بیش از ۵۴۴ میلیون بازدید کننده داخلی دارد. گاهی اوقات از آن به عنوان آمازون ژاپن یاد می شود و دارای دفاتری در سراسر جهان است.

مارکت پلیس های اروپا

مارکت پلیس۵ - سیکا

اتحادیه اروپا سومین بازار بزرگ جهان را تشکیل می دهد.

اگرچه قوانین اخیر، حفظ حریم خصوصی مانند GDPR فعالیت های بازاریابی را پیچیده کرده است، اما مارکت پلیس های آنلاین شکوفا شده‌اند و انتظار می‌رود به رشد خود ادامه دهند.

۱.  آمازون آلمان.

آمازون 81 درصد سهم بازار، بازار غالب آلمان را داراست.

۲. La Redoute

La Redoute یک خرده‌فروش چند کاناله فرانسوی است. این سایت که در سال 1837 تأسیس شد، یکی از بزرگترین سایت های تجارت الکترونیک مد و پوشاک در فرانسه است که ماهانه بیش از 7 میلیون بازدید کننده دارد.

۳. Otto 

Otto Group یکی از بزرگترین فروشگاه های آنلاین در آلمان است که پس از آمازون در رتبه دوم از نظر درآمد قرار دارد.

طی سال گذشته، Otto Group حدود 10 میلیارد یورو درآمد آنلاین در سرتاسر جهان را گزارش داده، که تقریباً 25٪ افزایش یافته است.

۴. Zalando

Zalando یک سازمان تجارت الکترونیک مستقر در آلمان است که با بیش از 2 میلیارد دلار فروش در سال 2020 به عنوان بازار پیشرو تجارت الکترونیک مد در آلمان شناخته می شود.

مارکت پلیس های ایران

۱.دیجیکالا

 بزرگترین مارکت‌پلیس ایران با بیش از 30 میلیون بازدیدکننده ماهانه و 85 درصد از سهم فروش بازار

۲. دیوار

پلتفرمی جهت خرید و فروش کالاهای نو و دست دوم و ارائه خدمات در دسته‌بندی‌های گوناگون با 18.9 میلیون کاربر و 129.5 میلیون آگهی ثبت شده

۳. ایسام

مارکت‌پلیس خرید و فروش آنلاین با روش‌های مختلف از جمله مزایده

۴. باسلام

مارکت‌پلیسی آنلاین برای فعالیت کسب‌وکارهای کوچک برای تولیدکنندگان محصولات غیرکارخانه‌ای از شهرها و روستاهای مختلف سراسر کشور جهت فروش بدون واسطه

مارکت پلیس۵-سیکا

راه اندازی یک مارکت پلیس اینترنتی موفق

چه در حال آماده شدن برای راه‌اندازی یک تجارت الکترونیکی جدید هستید یا سال‌هاست که به صورت آنلاین فروش انجام می دهید، بازارهای آنلاین باید بخش مرکزی استراتژی شما باشند.

خوشبختانه، شروع به کار با این مدل کسب و کارها نسبتاً بدون دردسر است و می‌توانید به سرعت آن را راه‌اندازی کنید، بلافاصله به مخاطبان داخلی دسترسی پیدا کنید و از امکانات آنها استفاده کنید که بازاریابی، فروش و اجرا در آن را آسان می‌کند.

با مطالعه این مقاله می‌توانید در کمترین زمان فروش خود را در این پلتفرم‌ها آغاز کنید. ابتدا باید تصمیم بگیرید که کدام مارکت پلیس برای برند شما مناسب تر هستند.

از آنجایی که راه اندازی یک مارکت پلیس به صورت خصوصی امری پیچیده و پرهزینه است و  فعالیت به عنوان تامین کننده با توجه به پرداخت بخشی از میزان فروش به عنوان کمیسیون عملا به صرفه نبوده، ما در شرکت کسب و کار سیکا با بررسی چالش ها و نیازمندی های راه اندازی مارکت پلیس تلاش نموده ایم با ارائه بهترین نرم افزار مارکت پلیس، امکانی را فراهم کرده ایم که مجموعه ها و اشخاص حقیقی که قصد راه اندازی مارکت پلیس را دارند، بتوانند در کوتاه ترین زمان ممکن و با کمترین هزینه، این امر را در زمینه نرم افزاری محقق نمایند. برای کسب اطلاعات دقیق تر در این باره درخواست مشاوره را برای کارشناسان ما ارسال نمایید تا در اسرع وقت با شما تماس گرفته شود.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست