کسب و کارهای اینترنتی

اشتباهات رایج در کسب‌و‌کارهای اینترنتی

 

آموزش کارکنان

برخی از مدیران به غلط فکر میکنند اموزش یک هزینه هست تا سرمایه گذاری بر روی منابع انسانی سازمان یا کسب و کارشان. یا برخی دیگر فکر میکنند آموزش فقط برای افرادی با عملکرد ضعیف است. کسب و کارهای اینترنتی با آموزش کارکنان تواناییشان را افزایش میدهد و کارها در سطح بالاتری انجام میشود و از طرفی انگیزه کارکنان بالا می رود. زمانی که کارکنان انگیزه بالاتری داشته باشند نسبت به خود و سازمان خود رفتار مناسب تری در محیط کار وبا مشتریانشان دارند. هر کسب و کاری برای بقاء نیاز به این دارد تا مشتریان وفادار نسبت به کسب و کار خود داشته باشد. برای وفادار سازی مشتری باید همه اعضاء کسب و کار رفتار مناسب، اطلاعات درست، توجه به شکایات و چالش های مشتریان و در سریع ترین زمان ممکن پاسخ گو نیازهای مشتریان باشند.

 

در دسترس بودن

سعی کنید همیشه در دسترس مشتریان باشید. اگر مشتریان در هر زمینه ای نیاز داشته باشند با مدیر صحیت کنند باید مدیر در دسترس باشد.امروزه با گسترش صفحات مجازی تحولی عظیم در ارتباطات انسانی شکل گرفته است به خصوص در روابط کاری . بیشتر اطلاعات بین مشتریان و کسب و کار ها از طریق صفحات مجازی انجام میشود این باعث میشود که به طور آنلاین پاسخ گو نیاز های  مشتریان باشند. تا جایی که میتوانید از هر طریقی فاصله بین کسب و کار و مشتریانتان را کم کنید و همیشه در ارتباط باشید.

 

متعهد بودن در مقابل مشتری

این را بدانید که وفای به عهد می تواند به شما اعتبار ببخشد ودر شناخت بهتر کسب و کارتان موثر باشد و البته خلاف آن نیز می تواند زیان های جبران ناپذیری وارد کند. درصورتی که به مشتریان خود قولی می دهید اعم از قول های زمانی ( تا یک روز مشخص محصول حاضر است) یا قول های خدمات پس از فروش (مثلاً ضمانت تا یکسال) و … باید به قول و قرارهایی که بین شما و مشتریتان ذکر میشود متعهد باشید چون خلاف این موضوع باعث میشود برای کارتان چالش ایجاد کند.میتواند هم از نظر حقوقی و هم از نظراز دست رفتن مشتری برای شما گران تمام شود. بدون شک حفظ مشتریان حاظر هزینه ای به مراتب کمتر از جذب مشتری جدید برایتان حواهد داشت.این مسئله بسیار مهمی است.

 

گوش دادن به مشتریان

خوب به حرف های مشتریانتان گوش کنید و سعی کنید طوری رفتار کنید که واقعا متوجه شود شما به حرفهایش گوش میدهید زمانی که حضوری با مشتریانتان صحبت میکنید با زبان بدن بهشان ثابت کنید که تماما به حرف هایشان گوش می‌دهید و اگر تلفنی صحبت میکنید سعی کنید حرف هایشان برای تایید اینکه کاملا متوجه شده اید دوباره تکرار کنید تا اطمینان حاصل کنند حرف هایشان را کاملا متوجه شده اید.

 

احترام گذاشتن به مشتری

احترام به مشتری مهمترین رکن هر کسب و کار و به خصوص کسب و کارهای اینترنتی می باشد. زمانی مشتری به شما علاقمند می شود که بتواند روی شما حساب باز کند و از سمت شما در مقام اخترام باشد. این احترام می تواند در قالب یک پشتیبانی خوب و سریع و یا به صورت کلامی باشد. چیزی که مهمه این است که مشتری احترام شما را در عمل ببیند و با تمام وجود احساس کند. حتی توجه و احترام به زمان نیز یکی از روش های احترام گذشتن به مشتری می باشد .

 

توانایی تشکر کردن

برخی اوقات شما با استفاده از ساده ترین کلمات می توانید تاثیرات زیادی بر روی ذهن مشتری بگذارید. کلماتی مانند “متشکرم”، “من واقعاً متاسفم به خاطر این مشکل” و … این عبارات با وجود سادگی ،ارزشمند و موثر هستند. این توانایی بخصوص در زمان هایی که بامشتریان عصبانی و یا نامید روبرو می شوید امتیازات بزرگی ایجاد می کنند.

 

اعتماد داشتن به مشتری

گاهی اوقات مشتریان با مشکلی در محصول یا سرویس شما مواجه می شوند  و می خواهند محصول را برگردانند و یا حق خود را طلب کنند در این زمان دید شما به این موضوع نباید منفی باشد و باید به مشتری اعتماد کنید. اگر در چنین شرایطی فرض را به راست بودن ماجرا بگذارید خواهید دید نتایج شگفت انگیزی در آینده دریافت می کنید.

 

توجه به نیاز بازار

برای اینکه بتوانید در بازار جایگاه بهتری پیدا کنید ، نیاز است تا به سلایق مشتری توجه بیشتری داشته باشید و تغییر در رفتار و خواسته های آنها را نیز در نظر بگیرید. در غیر این صورت بی توجه بودن به نیازهای بازار و عدم تحقیقات بازار باعث می شود که کسب و کارها بسیاری از مشتریان خود را از دست بدهندو با چالش های جدی و سخت رو به رو شوند.

 

بازاریابی صحیح

تبلیغات نادرست و اشتباه می تواند یکی از دلایل عدم جذب مشتری باشد. کسب و کارهای اینترنتی حتی اگر تبلیغ داشته باشد اما مناسب نباشد و یا مسیر درستی را نرفته باشد تا رونقی برای شما ایجاد کند فقط باعث هدر رفتن پول و زمانتان خواهد شد. عدم توانایی تبلیغ درست می تواند در جذب مشتری تاثیر گذار باشد و آن را کاهش دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست